Endonezya’da tedirgin bekleyiş! Ruang Yanardağı nedeniyle 12 bin kişi tahliye edildi

İHA

Endonezya’nın kuzeyinde bulunan Ruang Adası’nda yer alan Ruang Yanardağı’nın lav ve kül püskürtmesinin ardından bölgede tedirgin bekleyiş sürüyor.

Volkanik yanardağın yer aldığı Ruang Adası geçtiğimiz ay yaşanan patlamalar sonucunda tamamen edilmiş ve adada yaşayan 828 kişi çevre bölgelere yerleştirilmişti.

Son günlerde patlamaların şiddetlenmesi nedeniyle tahliyenin boyutu da arttı.

12 bin kişi tahliye edildi

Yetkililer, Ruang Adası çevresinde bulunan diğer adaların ve Sulawesi eyaleti kıyılarının da tsunami riskine karşı boşaltılması kararı aldı.

Bölgede bulunan 12 bin kişi için tahliye kararı alındı.

Volkanoloji ve Jeolojik Tehlikeyi Azaltma Merkezi (PVMBG) tarafından yapılan açıklamada, dünden bu yana yanardağda en az üç adet şiddetli patlama yaşandığı belirtilirken, bu patlamalara bağlı olarak oluşan kül bulutlarının 5 bin metre yüksekliğe ve bin kilometrelik bir alana yayıldığı ifade edildi.

7 havalimanında uçuşlar durdu

Yaşanan volkanik patlamalar sonucu çevreye yayılan küller nedeniyle hava trafiğinde yoğun aksaklıklar yaşanırken, bölgede bulunan 7 havalimanında uçuşlar tamamen durduruldu. Yanardağın püskürttüğü küller komşu ülke Malezya’ya doğru ilerliyor.

Endonezya’da 2018 yılında Anak Krakatoa Yanardağı’nın patlaması sonucu tsunami meydana gelmiş, felakette 426 kişi hayatını kaybetmiş ve on binlerce kişi de yaralanmıştı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x